Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: listopad 2024

Spis treści

Informacja reklamowa. Przedstawiamy komentarz, w którym Zespół Zarządzających z Caspar Asset Management S.A. podsumowuje sytuację rynkową z ostatniego miesiąca, która miała wpływ na wyniki inwestycyjne strategii.

Wpływ wyborów w USA na rynki finansowe

W ubiegłym miesiącu poznaliśmy zwycięzcę wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Z perspektywy rynków finansowych szczególnie istotne było rozstrzygnięcie bez wątpliwości co do wyników, co mogłoby rodzić ryzyko różnego rodzaju protestów czy zamieszek. Wygrana Donalda Trumpa zmniejszyła ryzyko regulacyjne dla dużych spółek, w szczególności technologicznych. Jest ona również odbierana jako pozytywna informacja dla spółek z sektora finansowego. Część analityków oczekuje poluzowania regulacji, co może przełożyć się pozytywnie na ich wyniki finansowe.

Oczekuje się również większej liczby przejęć, co będzie wymagało finansowania i doradztwa – na czym spółki finansowe również mogą skorzystać. Na ożywienie rynku przejęć pozytywny wpływ mogą mieć również obniżki stóp procentowych. Jednocześnie potencjalny wzrost wydatków na infrastrukturę i zbrojenia może przełożyć się na wyższy popyt na finansowanie w formie private credit. Jako ryzyko dla importerów często wymienia są cła, jednak warto zauważyć, że wiele firm zdywersyfikowało swoje łańcuchy dostaw już przy okazji poprzedniej dyskusji na ten temat, co miało miejsce w 2016 roku.

Po tym jak rynki poznały wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych, oprocentowanie 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych przekroczyło poziom 4,5%. Na koniec listopada natomiast oprocentowanie oscylowało na poziomie 4,2%. Wynika to z faktu, że część inwestorów oczekuje ograniczenia wydatków fiskalnych w USA. Jeśli nowa administracja nabierze w oczach inwestorów wiarygodności w tym aspekcie, możemy obserwować dalszy spadek rentowności obligacji. Niższe oprocentowanie obligacji powinno mieć pozytywny wpływ na rynki akcji.

Perspektywy gospodarcze w USA, a Europa

Amerykańska gospodarka nadal wykazuje większą dynamikę wzrostu PKB i EPS w porównaniu z Europą, co może uzasadniać wyższe wyceny akcji w USA. Analitycy oczekują wzrostu EPS 15,0% dla S&P500 oraz 8,5% dla STOXX600 w 2025 roku. Pomimo wyższych oczekiwań analityków co do tempa wzrostu spółek amerykańskich – w naszej ocenie mają one większe szanse spełnienie oczekiwań niż spółki europejskie. Amerykański konsument pozostaje w dobrej kondycji, co potwierdzają wyniki finansowe firm takich jak Walmart czy GAP. Europa z kolei zmaga się z brakiem spójnej strategii przemysłowej i powolnym wzrostem gospodarczym, co ogranicza możliwości poprawy sytuacji w krótkim okresie. W ciągu ostatniego roku kursy spółek z tak zwanego MAG7 radziły sobie lepiej od pozostałych 493 spółek z indeksu S&P500, co częściowo wynikało z szybszego tempa wzrostu ich zysków. Analitycy prognozują, że w najbliższych kwartałach różnica w tempie wzrostu zysków MAG7 i pozostałych spółek ulegnie zmniejszeniu.

Sektor technologiczny – różnice między software a półprzewodnikami

W ostatnim czasie kursy spółek software-owych radziły sobie lepiej od sektora półprzewodników. Wynika to między innymi z rosnących oczekiwań dotyczących monetyzacji AI, które zostały wzmocnione przez lepsze od prognoz wyniki niektórych spółek w ostatnim sezonie wynikowym. Inne argumenty za takim ruchem to potencjalne korzyści z deregulacji, które mogą skutkować większą liczbą przejęć, oraz z faktu, że biznes spółek software-owych jest bardziej skupiony na Stanach Zjednoczonych niż biznes producentów półprzewodników, którzy działają globalnie. Warto zauważyć, że potencjalne cła uderzają głównie w towary, co w większym stopniu dotyka producentów hardware-u niż dostawców usług czy oprogramowania. Dodatkowo postępuje technologiczna rewolucja rozumiana jako zastępowanie kosztów pracy wydatkami na oprogramowanie czy szeroko pojęte IT.

Wyceny

Obecna wycena akcji amerykańskich może budzić wątpliwości co do jej zasadności, jednak istnieje szereg czynników przemawiających za możliwością kontynuacji wzrostu, szczególnie w kontekście dynamicznego wzrostu zysków spółek. Kluczowymi katalizatorami mogą być:

  • potencjalne obniżenie podatków i stóp procentowych w USA;
  • rosnące wykorzystanie technologii AI, które mogą przyczynić się do wzrostu efektywności firm i zwiększenia ich rentowności.

O ile w krótkim terminie istotny wpływ na wyceny może mieć zmieniający się sentyment inwestorów, to w długim terminie kluczowym czynnikiem wpływającym na wyceny spółek jest tempo wzrostu EPS, które obecnie przemawia na korzyść USA.

Ryzyka – co warto wiedzieć?

Nie można jednak zapominać o ryzykach, które mogą ograniczać wzrost, takich jak napięcia geopolityczne (Bliski Wschód, Ukraina) czy przeregulowanie sektora technologicznego. Wyższa inflacja związana z cłami może z kolei przełożyć się na opóźnienie obniżek stóp procentowych i osłabić dynamikę wzrostu. Ponadto trudna sytuacja gospodarcza w Chinach – w tym problemy na rynku nieruchomości – może wpłynąć na globalne perspektywy wzrostu.

Nota prawna – Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.

Caspar Asset Management S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego.

Przed zleceniem Caspar AM usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usług, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.

Caspar AM informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka w ramach usług świadczonych przez Caspar AM jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty. Jednocześnie, informacje o wysokiej stopie zwrotu z portfela uzyskane w przeszłości nie stanowią gwarancji jej osiągnięcia ani obecnie, ani w przyszłości.

Wszelkie materiały przedstawione w niniejszym dokumencie podlegają ochronie na podstawie przepisów prawa autorskiego oraz innych przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej.

Podobne wpisy:

ring-caspara-trump-po-prostu-lubi-amerykanski-biznes-www
Ring Caspara: Trump po prostu lubi amerykański biznes
Dyskusja o Ameryce w nowej erze Donalda Trumpa, hołdach lennych szefów spółek technologicznych i pragmatyzmie...
Caspar TFI: październik 2024
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: październik 2024
Za pierwsze trzy kwartały tego roku indeks S&P 500 osiągnął stopę zwrotu na poziomie 22,1%, co stanowi najlepszy wynik za pierwsze 9 miesięcy roku od 1997 r.
ring-caspara-trump-po-prostu-lubi-amerykanski-biznes-www
Ring Caspara: Trump po prostu lubi amerykański biznes
Dyskusja o Ameryce w nowej erze Donalda Trumpa, hołdach lennych szefów spółek technologicznych i pragmatyzmie...
komentarz-listopad-2024-cam-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: listopad 2024
Przedstawiamy komentarz, w którym Zespół Zarządzających z Caspar Asset Management S.A. podsumowuje sytuację rynkową z ostatniego miesiąca, która miała wpływ na wyniki inwestycyjne strategii.
Caspar TFI: październik 2024
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: październik 2024
Za pierwsze trzy kwartały tego roku indeks S&P 500 osiągnął stopę zwrotu na poziomie 22,1%, co stanowi najlepszy wynik za pierwsze 9 miesięcy roku od 1997 r.
mateusz-janicki-tekst-blogowy-1
Autonomiczne samochody wciąż przed szansą - Mateusz Janicki dla "Parkietu"
Jednym z wyzwań jest konieczność angażowania ludzi do zdalnego sterowania pojazdami w trudnych sytuacjach.
Instytucje, mm
Ring Caspara: Instytucje, moja miłość
Dyskusja o o nagrodzie Nobla dla trzech ekonomistów, znaczeniu instytucji dla funkcjonowania rynku i groźbie realizacji czarnego...
krzysztof-kazmierczak-tekst-blogowy-1
Rynek procesorów będzie rósł | Krzysztof Kaźmierczak dla "Parkietu"
Rynek procesorów wspierających rozwój sztucznej inteligencji cały czas znajduje się na dość wczesnym etapie rozwoju. Mimo że osiągnął...

Udostępnij: