Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny:
Caspar Globalny zyskał w lutym 2021 roku 1,42% wobec wzrostu benchmarku o 1,98%. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy subfundusz zyskał 51,57% przy wzroście benchmarku o 15,24%.
Od połowy lutego obserwujemy na rynkach akcji korektę w szczególności na spółkach technologicznych i biotechnologicznych. Silne przeważenie w tych sektorach, które dodatkowo charakteryzują się wysoką betą do rynku bardzo negatywnie wpłynęło na wyniki.
W mojej ocenie mamy do czynienia z okresową korektą i staram się ją wykorzystywać do atrakcyjnych zakupów spółek, które spadły w szczególnie mocno (bez fundamentalnych powodów/negatywnych informacji płynących z tych spółek). Niemniej zagadka rynku polega na tym, że nie wiemy, jak długo ta korekta potrwa.
Wśród powodów tych spadków wymienić należy:
- wzrost rentowności skarbowych obligacji amerykańskich z 1,06% na koniec stycznia do 1,59% na 8.03.2021 (dla 10-letnich obligacji);
- wysokie poziomy wycen niektórych spółek po bardzo dobrym roku 2020.
Uważam, że to korekta, ponieważ rentowności na poziomie 1,5-1,6% to historycznie nadal bardzo nisko, realne stopy w Stanach są ujemne, a nawet przy rosnących realnych stopach historycznie na rynek akcji netto kapitał napływał. Fundamentalnie sytuacja spółek, w które inwestuję, nie zmieniła się na gorsze, trendy, na których korzystają spółki technologiczne i biotechnologiczne dalej zachodzą i układ sił w wielu branżach się zmienia. Ogólne otoczenie dla akcji pozostaje pozytywne, FCF yield dla głównych indeksów akcyjnych na poziomie ~3% to dalej znacząco powyżej oprocentowania obligacji, coraz większa część populacji z każdym dniem zostaje zaszczepiona przeciwko wirusowi Sars-cov2, a administracja Bidena lada moment uruchomi 1,9-bilionowy (w dolarach) stymulus.
Caspar Globalny zyskał w lutym 2021 roku 1,42% wobec wzrostu benchmarku o 1,98%. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy subfundusz zyskał 51,57% przy wzroście benchmarku o 15,24%.
Podobne wpisy: