Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny:
W maju 2020 roku Caspar Globalny zyskał 0,91%, wobec spadku benchmarku o 0,11%. Od początku roku fundusz osiągnął wzrost o 11,13%, przy spadku benchmarku o 3,11%.
Negatywnie na wyniki w maju wpłynął wzrost rentowności długu skarbowego USA (dla obligacji 30-letnich z 1,28% na 1,4%), a co za tym idzie ceny obligacji spadły, a dolar osłabił się wobec polskiej waluty (z 4,15 na 4).
Lockdown – ryzyko kolejnego spada?
Mimo rekordowej liczby osób zakażonych wirusem COVID-19 w wielu krajach okazuje się, że niewielu jest pacjentów w ciężkim stanie („severity” jest niskie), dodatkowo obserwujemy kolejne postępy w rozwoju leków (faza trzecia testowania szczepionki przez Modernę powinna ruszyć w lipcu, rozwijanych jest kilka innych szczepionek, do tego przeciwciała neutralizujące i inne leki oraz coraz dokładniejsze i szybsze testy). Oznacza to, że ryzyko poważnej drugiej fali i kolejnych masowych lockdownów spadło. Mimo że wpływ na gospodarkę jest na tym etapie trudny do skwantyfikowania, to banki centralne i rządy wielu państw podjęły znaczące działania do mitygowania tego wpływu (ekspansywna polityka fiskalna i monetarna). Wiele pieniędzy zostało rozdanych bez sensu, trafiło do ludzi i firm, które niekoniecznie tego potrzebowały, poziomy oszczędności są bardzo wysokie, a ogólny excess liquidity wspiera ceny aktywów ryzykownych.
Działania rządów i banków centralnych oraz rosnące szanse Joe Bidena na wygraną w wyborach prezydenckich w USA zwiększają w mojej ocenie scenariusz inflacyjny.
W maju 2020 roku Caspar Globalny zyskał 0,91%, wobec spadku benchmarku o 0,11%. Od początku roku fundusz osiągnął wzrost o 11,13%, przy spadku benchmarku o 3,11%.
Podobne wpisy: