Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny:
Caspar Globalny zarobił w 2019 roku 30,34%, podczas gdy benchmark dał wynik 17,91%. Wyniki za styczeń 2020 roku to odpowiednio 4,83% i 1,11% dla benchmarku.
Polityka inwestycyjna się nie zmieniła, na subfunduszu przeważone są sektory IT (semiconductors i software), Healthcare (biotech i life science) i Industrials (aerospace and defence). Kładziemy duży nacisk na selekcję, fundusz był sporadycznie hedgowany niewielką pozycją w skarbowym długu amerykańskim.
Akcje pozostają atrakcyjną klasą aktywów. FCF yield prognozowany na kolejny rok wynosi około 4,5% dla akcyjnych rynków rozwiniętych, z kolei rentowności długu skarbowego na tych rynkach wahają się od ujemnych do około 1,6% (10-latki amerykańskie). Brak stresu na rynku kredytowym, spready nie rozszerzają się, banki chętnie udzielają pożyczek, jednocześnie nie widać bankructw w spółkach. Ryzykiem pozostają tegoroczne wybory prezydenckie w USA oraz rozwój koronawirusa w Chinach i śladowo poza Państwem Środka.
Aktualnie faworytem do nominacji Partii Demokratycznej jest Bernie Sanders, którego potencjalna prezydentura niesie w mojej ocenie ryzyka dla rynków akcji. Podobnie w przypadku Elizabeth Warren. Wpływ koronawirusa na gospodarkę i giełdę jest na tym etapie trudny do oszacowania, nie wiadomo na ile miejsca pracy w Chinach pozostaną zamknięte. Pozytywnym jest malejące tempo wzrostu nowych zachorowań oraz rosnąca liczba osób wyleczonych.
Wyniki za czwarty kwartał 2019 roku – wzrost zysków
Oczekiwania były obniżane w zeszłym roku w związku z wojną handlową między USA i Chinami, było nawet ryzyko, że zyski spadną rok do roku. Póki co nic na to nie wskazuje. Wyniki zaraportowała połowa spółek w USA i Japonii i około 1/3 w Europie. W USA 75% spółek, które zaraportowały pobiły oczekiwania, zagregowany wzrost zysków wyniósł +2%, co w kontekście możliwego spadku należy oceniać pozytywnie. W Europie zyski są płasko, w Japonii wygląda to najgorzej, bo zyski rok do roku spadły 4%.
Caspar Globalny zarobił w 2019 roku 30,34%, podczas gdy benchmark dał wynik 17,91%. Wyniki za styczeń 2020 roku to odpowiednio 4,83% i 1,11% dla benchmarku.
Podobne wpisy: