Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny:
Caspar Globalny zarobił w kwietniu 2019 roku 3,97%, natomiast benchmark wzrósł w tym samym czasie tylko o 2,15%. Dobry wynik funduszu w kwietniu br. wynikał ze starannej selekcji spółek.
Pierwsze dni maja obfitują w spadki na rynkach akcji, wywołane impasem w rozmowach dotyczących porozumienia handlowego między USA i Chinami.
Spadki – rynek akcji
Wzrosła zmienność, co wymusiło sprzedaż akcji przez różnego rodzaju strategie systematyczne – oparte bezpośrednio lub pośrednio na poziomach zmienności. Część inwestorów zdyskontowała sobie niższe prawdopodobieństwo porozumienia i również upłynniła część portfela.
W bazowym scenariuszu zakładam, że jakieś porozumienie zostanie wypracowane. Tym niemniej, pewien rodzaj napięcia pozostanie, a część spółek zapewne wstrzyma się z inwestycjami w Chinach i zmodyfikuje swoje łańcuchy dostaw.
Sezon wyników za pierwszy kwartał 2019 roku rozpoczął się relatywnie dobrze. Pozytywnie na rynek wpływają także programy skupu akcji prowadzone głównie przez spółki amerykańskie. Wyceny w relacji do zysków znajdują się na poziomach zbliżonych do historycznej mediany. W kontekście ryzyk, warto zwrócić uwagę na nadchodzące wybory prezydenckie w USA. Według badań Pew Research Center rozkład poglądów Amerykanów jest aktualnie najbardziej dwumodalny w historii. Co to oznacza? Przeciętny Republikanin jest dzisiaj bardziej konserwatywny niż 97% Demokratów, natomiast przeciętny Demokrata jest bardziej liberalny niż 95% Republikanów.
Wybory w USA, a rynek akcji
Oznacza to, że nikłe szanse na wygraną ma kandydat centrowy – wygra ktoś skrajny. Po prawej stronie mocy mamy Trumpa, którego prezydentura była raczej dla rynków łaskawa. Całemu biznesowi, który tak wspierał Demokratów też krzywda się nie stała. Po lewej stronie mamy polityków typu Kamala Harris, która chce likwidować prywatną opiekę medyczną, Elizabeth Warren z pomysłem podzielenia gigantów technologicznych, czy Berniego Sandersa, zadeklarowanego wroga Wall Street.
Podsumowując – prawdopodobnie wygra ktoś radykalny. Jeżeli będzie to Trump, to status quo zostanie zachowane, jeżeli będzie to Demokrata, może mieć negatywny wpływ na rynek akcji.
Caspar Globalny zarobił w kwietniu 2019 roku o 3,97%, natomiast benchmark wzrósł w tym samym czasie tylko o 2,15%. Dobry wynik funduszu w kwietniu br. wynikał ze starannej selekcji spółek.
Podobne wpisy: